Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Soome100

Soome Vabariik 100

Tähistame koos!

Postimees

Mängufilm «Igitee»: lugu, mida oleks raske uskuda, kui ei teaks, et see tõsi on.

Lisatud treiler

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Mängufilm IKITIE | FOTO: Nordisk Film elokuvat

Soome juubeliaasta programmi kuuluv mängufilm «Igitee» linastub 15. septembril samaaegselt nii Eestis, Soomes ja Rootsi. Kolme riigi koostöös valminud filmi võtted toimusid osaliselt Eestis, Virumaa. Film kuulub Soome juubeliaasta programmi.

Soome kirjaniku Antti Tuuri menuromaani ainetel valminud film jutustab kriipiva loo selles, kuidas usk inimlikkusesse ja õiglusse aitavad edasi elada. Isegi siis, kui oled kaotanud kõik, ja palju kordi.

1917. aastal Venemaa toimunud revolutsioon lammutas laiali kõik ammuloodu ja lõi uue maailmakorda muutnud Nõukogude Liidu. Sõjamöllu sattus ka juba iseseisvunud Soome. Riigi algusaastaid märgistas kodusõda, mis jagas Soome asukad kahte leeri.

Punaste poolel võidelnud soolmaseld tundsid sõja lõppedes, et iseseisvunud riik on neile selja pööranud. Nii mõnelgi tuli aadete pärast kodumaalt lahkuda, mõned küüditati Siberisse. Suur hulk inimesi lahkus Ameerikasse uut elu alustama. Samas juurutati ka töölisliikumisele omaseid aadteil.

1929. aastal algas USAs suur majanduslangus, mis muutis taas nii mõnegi õnneotsija ja uuesti alustanud soomlase saatust.

Sisust lühidalt

Mängufilmi «Igitee» / «Ikitie» kangelaseks on Ameerikast naasnud Jussi Ketola. Mehele tullakse ühel ööl koju järele, ta viiakse mashalaskmiseks Soome idapiirile. Juhuse läbi õnnestub Ketolal põgeneda ja ta pageb üle piiri Venemaale.

Teisel pool piiri annab NKVD mehele uue identiteedi, leiab kohalikus kolhoosis mehele töökoha ja valib välja isegi mehele sobiva abikaasa. Koostöös vabatahlikune Karjalasse saabunud ameeriklastega hakkab Ketlo ehitama kommunistlikku paradiisi. Stalini tagakiusamise tõttu muutub paradiis aga peagi põrguks, kus Ketola laseks endale meelsamini kuulu pähe tulistada. Ent surma saamine pole talle ette nähtud.

Ketola näeb ja kogeb asju, mida oleks raske uskuda, kui ei teaks, et see tõsi on.

Igitee on teekond, mida mööda 1930. aastal küüditasi Lapua paremäärmusliku liikumise mehed Nõukogude liidu piirile kommuniste või nendeks tembeldatud kahtlusaluseid, sundides neid sedasi Soomest igaveseks lahkuma. Rahvasuus kutsuti sellist teguviisi muilutamiseks – soomekeelne sõna «muilutus». Sõna  tuleneb küüditajate ninameeste Jussi ja Jaakko Muilu perekonnanimest.

Soomes valmiva, kuid ka Eestis filmitud draama režissöör on AJ Annila. Peaosades: Tommi Korpela, Sidse Babett Knudsen, Ville Virtanen, Jonna Järnefelt.

Kõrvalosades ka Virumaa inimesi

Filmi pisirollides teeb ajalehe Virumaa andmei kaasa ka suur hulk Virumaa inimesi. Võtted toimusid eelmisel aastal peamiselt Sillamäel, Varangul ja Tallinnas.

Rakvere sõpruslinnas Lapual elav ajakirjanik Pentti Kangasluoma ütles ajalehele Virumaa, et Lapual oodatakse «Igitee» esilinastust suure huviga, sest filmi ajalooline sisu on seotud äärmusparempoolse Lapua liikumisega.

Film läks kavandatust kallimaks ning selle valmimiseks kulus 3,2 miljonit eurot. «See on suur summa, aga tulemus on hea,» lausus filmi produtsent Ilkka Matila.

Filmi pikkus on 100 minutit.

Mängufilm IKITIE | FOTO: Nordisk Film elokuvat
Tagasi üles