Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Soome100

Soome Vabariik 100

Tähistame koos!

Postimees

President Koivisto kalmu ümber seisab jätkuvalt inimesi

FOTO: ESA JUNTUNEN / HS

Neljapäeval saadeti Helsingi toomkirikust viimsele teekonnale Soome üheksas president Mauno Koivisto. Rahvasuus hellitavalt Manuks kutsutud suurmees maeti Hietaniemi kalmistule. Matuserongkäiku jälgis hinnanguliselt enam kui 30 000 inimest.

Hietaniemi kalmistule toodud sarka saatsid Helsingi kirikute kellahelinad.

Kui presidendi lesk Tellervo Koivisto oli armastatu kirstule jätnud tulipunase roosi, kaeti haud rohelise kalmuküngast kujutava kaanega. Sellele laoti omakorda kuuseoksad ning asetati seejärel perekonna ja presidentide pärjad. Lõpuks astus kalmule auvahtkond.

Ametliku tseremoonia lõppedes avati kalmistu väravad kõigile, kes soovisid presidendile viimset austust avaldada. Sajad inimesed seisid õhtul vaikselt järjekorras, et kääpale lilli ja küünlaid seada. Kalmistu väravad suleti kell kümme.

ESA JUNTUNEN | FOTO: HS

Reede hommikul toodi hauale ka ajutine hauakivi. Punasest graniitist kaalukas  tahukas on presidendivääriline. Kivisse on raiutud nimi Mauno Hernik Koivisto ja daatumid 25.11.1923 – 12.05.2017

Mauno Koivisto valiti presidendiks 1982. ja 1988. aastal. Ta oli Soome üheksas president, kuid esimene, kes valiti riigipeaks vasakpoolsete hulgast ning kel oli töörahva taust.

Soome riigijuhtide järelehüüdeist jäi kõlama mõte, et suurmehena ajalukku ja end rahva südameisse kirjutanud presidendi surm lõpetas ühe peatüki Soome ajaloos.

Tagasi üles