Sild Soome iseseisvusest Eesti vabariigini

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti ja Soome iseseisvumiste vahele mahub 11 nädalat: Soome 6. detsembril 1917 ja Eesti 24. veebruaril 1918. Mõlema riigi 100. sünnipäeva tähistatakse üsna samal moel ja üheskoos. Ning kindel on ka, et meid kahte ühendab enamgi kui meri. Nii avatigi 12. oktoobril Helsingis  näitus «Sild – tervitustega kahest vabariigist», mis on võrdlev jutustus Eesti ja Soome saja-aastasest iseseisvusajast.

Kuidas Eesti ja Soome teineteisele sarnanevad ja milles nad erinevad? Missugused on soome ja eesti rahvustunne, rahvuslik uhkus ja iseseisvus nii ajaloo valguses kui ka kaasaegsete kunstnike tõlgenduses? Neile küsimustele otsib ekspositsioon vastuseid, pakkudes välja neli erinevat teemat:

  1. Soome sild,
  2. Suveniirid,
  3. Oma maa, oma tuba, 
  4. Iseseisvuskultuur.

Ajajoonele on pandud olulisimad pöördepunktid Eesti ja Soome ajaloos ning vastastikustes suhetes. Näitus koosneb fotodest, maakaartidest, filmi- ja telesaadete katkenditest, plakatitest, igapäevaesemetest ning nelja Eesti ja nelja Soome kunstniku foto- ja videoteostest. 

Näitus valmib Eesti Instituudi, Virka galerii ja Eesti suursaatkonna koostööna. Näituse käsikirja koostas Mikko-Olavi Seppälä, eksperdid on Toomas Hiio ja Kai Lobjakas. Kunstilise osa kuraator Veikko Halmetoja.

Näitusele on valitud kaasaegsed kunstnikud Alexei Gordin, Marja Helander, Flo Kasearu, Johanna Ketola, Karel Koplimets, Tatjana Muravskaja, Sepideh Rahaa ja Sanni Seppo. 

Näitust eksponeeritakse Helsingi linnagaleriis Virka 13.10.2017–25.02.2018, seejärel liigub näitus edasi mitmetesse Soome linnadesse ja Eestisse.

ERRi kultuuriuudiste vahendusel saab ekspositsioonist ja tegijate mõttest täpsemalt aimu:

 
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles